Naujagimio kraitelis: kokių rūbelių reikia ir ką mamos pamiršta?

Dalinamės būsimoms mamoms svarbia informacija, kurią esame sukaupę per 17 darbo metų ir palyginę keletą šaltinių.

BLOG

Julija

5/10/202310 min read

naujagimio kraitelis: rubeliai
naujagimio kraitelis: rubeliai

Labas labas,

Šiandien pasikalbėsime labai svarbia ir aktualia tema nuo ko pradeda ir per ką pereina absoliučiai visi tėveliai - pirmieji vaiko rūbeliai. Suprantame, kad jei tai Tavo pirmas nėštumas, o jei dar aplinkoje nėra su kuo pasikalbėti VAJEEEI, kiek daug tos informacijos reikia surasti bei apdoroti apie mažylį. Dėl to, kartais būsimiems tėveliams net galva susisuka ir netyčia nusiperka tai, ko net visai nereikia, arba prisiperka tiek, kad nespėja net aprengti vaikučio, nes jis greitai išauga. O žinant, kiek visko reikia, ir siekiant bent šiek tiek apsaugoti mūsų aplinką nuo perteklinio rūbų išmetimo - visgi, yra kai kas, ką turėtumei žinoti. Tai gal pradedam?

Kokio dydžio rūbelius pirkti naujagimiui?

Iš tiesų pastebime, kad jau šioje stadijoje prasideda painiava. Atidžiai stebime rinką, klausomės, ką sako mūsų klientai, ir pastebėjome, kad tėveliai dažnai prašauna su pirmuoju vaikų rūbelių dydžiu. Pirmieji vaikelio drabužėliai turėtų būti 56 cm ūgio, kadangi tiek, kiek susiduriame praktikoje, kiek domėjomės statistika bei kaip apibrėžia ES reikalavimai - 56 cm dydis yra oficialus pirmųjų vaikelio rūbelių dydis. Įprastai tėveliai pasakoja, kad jų vaikučiai gimsta 52-56 cm ūgio, bet, žinoma, jei tėveliai smulkučiai, jei tai priešlaikinis gimdymas, gali reikėti ir mažesnių rūbelių, bet, visgi, pradėti ruoštis mažylio atėjimui reikėtų nuo 56 cm dydžio. Būna ir kai vaikučiai gimsta didesni ir jau 56 cm dydžio rūbelių nebeužtenka. Sekantis oficialus dydis - 62 cm. Ir tik neišsigąskite! Dažnai klientai galvoja, kad jei tarp vaikiškų rūbelių dydžių skirtumas 6 cm, tai ir rūbelis bus 6 cm ilgesnis ar platesnis. Tikrai ne! Skirtumas tarp naujagiminių rūbelių dydžių siekia vos apie 1,5-2 cm priklausomai nuo gamintojo brėžinių.

vaikisku rubu dydziu lentele, vaikiskos kepures pagal amžių
vaikisku rubu dydziu lentele, vaikiskos kepures pagal amžių

Rinkoje galima rasti daug drabužėlių, kurie žymimi ne ūgiu, o mėnesiais. Tai nėra labai patikimas rodmuo perkant aprangą, kadangi vaikučiai nėra vienodi ir vienas gali būti žymiai didesnis nei kitas, nors ir gimę tą pačią dieną. Tad, rekomenduojame vadovautis vaikučio ūgiu ir rinktis rūbelius, kurie pagal visus reikalavimus ir yra žymimi centimetrais, o ne mėnesiais. Pavyzdžiui, tėveliai dažnai perka 0-3 mėn. dydžio rūbelius, tarsi jie būtų naujagiminiai, bet tai iš tiesų ne 56 cm dydis, o 62 cm, dėl to daug kam jie būna per dideli.

Reikėtų pabrėžti ir tai, jog vieni vaikučiai 56 cm dydį išnešioja mėnesį, vieni tik savaitę, tad supraskite, kad šis dydis yra labai laikinas.

Kalbant apie kepurytes, galite rasti informacijos, jog naujagimiams reikėtų rinktis 36-38 cm galvytės apimties kepurytes. Visgi, mes rekomenduotume pradėti bent nuo 38 ar 40 cm. Jei Jūsų vaikutis gims šaltuoju metų laiku - vienareikšmiškai rinkitės tik 40 cm dydį, nes žieminės kepurytės yra ne tik brangesnės (brangesni siūlai, pavyzdžiui, vilna, kašmyras išaugina kepurės kainą), bet ir nespėsite kas mėnesį vis ieškoti naujos, jei pradėsite nuo 36 cm apimties. Žieminės kepurės visada būna (arba bent jau rekomenduojame pirkti tik su raišteliais) su raišteliais, dėl to jos puikiai apsigaubia ir tikrai joje neskęsite, jei renkatės patikimą gamintoją. Jei vaikučio susilauksite šiltuoju metų laiku - be abejo, kuriam laikui užteks ir 38 cm dydžio kepurytės, nes dažniausiai jos būna trikotažinės, tad natūralu, kad toks pluoštas šiek tiek prasitempia.

Mažylio pėdutė tik gimus įprastai būna apie 8 cm ilgio, tad ir mezgėjos dažniausiai mezga vilnones kojinytes, kurių ilgis apie 9 cm. Jei ieškai kokybiškai , itin tankiai (smulkiu rašteliu), kad naujagimiui tikrai būtų šilta, vilnonių kojinyčių, jas rasi paspaudus čia. Jei galvoji, kad vasaros metu gimusiam mažyliui nereikia vilnonių kojinyčių - klysti. Lygiai taip pat, kaip ir galima rasti kraitelių, kurias sudaro smėlinukai trumpomis rankovytėmis (ir kas baisiausia, jog tokie atsisega tik per petį - labai nepatogu norint aprengti) - tokių rūbelių naujagimiui nereikia.

Labai paprastai įsivaizduokite: mažylis gyvena įsčiose, ten pastovi ir normali temperatūra yra apie 37,5 C. Ir jam gimus jis atsiduria toje pačioje aplinkoje kaip ir mes - kur temperatūra tikrai nesiekia buvusios. Būtent dėl to pirmieji rūbeliai turėtų būti ilgomis rankovytėmis ir vilnonių kojinyčių reikia visiems, nesvarbu, kuriuo metų laiku gimstama.

Beje, kalbant apie vilnones kojinytes, dažna diskusija, ar jos turi būti aštrios, kandžiojančios vilnos? Visų pirma, reikėtų rinktis tokią vilną, kuri neturi aitraus kvapo (tas pats galioja ir pledukams, kombinezonams su vilna ir t. t.), nes šis kvapas labai dirgina mažylius. Vilna kąsti neturėtų, jei Jūsų mažylis gimė laiku, jei anksčiau - tada reikėtų aštresnės vilnelės kojinyčių. Taip yra dėl to, jog padukuose esančius neuronus vilna geba dirginti ir padėti jiems vystytis. Taip pat, vilna gerina kraujotaką ir be abejo puikiai šildo. Jei vaikutis gimė laiku, išnešiotas - aštrios vilnos jokiu būdu nerekomenduojame, nes ji kels vien ašaras. Ar vilna yra dirginanti, galite atlikti paprastą testą: pridėkite vilnos gaminį po smakru (ten jautriausia ir ploniausia oda) - jei Jus dirgina, norisi kasytis, tada tikrai dirgins ir mažylį.

Truputį apie audinius...

Apie vilnos privalumus pradėję kalbėti, norėtume Jus supažindinti ir su kitais pluoštais. Svarbu rinktis natūralius, kvėpuojančius audinius, kurie nesukurtų šiltnamio efekto. Karštoms dienoms puikiai tinka medvilnė, ypač organinė medvilnė, muslinas, linas bei sparčiai klientų širdis pavergiantis bambuko pluoštas. Be abejo, medvilnės pluoštas rinkoje yra pats populiariausias, jis taip pat yra ir ilgaamžiškiausias: tinkamai prižiūrint, šio audinio drabužiai tarnauja metų metus, užaugina ne vieną vaikutį. Visgi, svarbu atkreipti dėmesį į audinio tamprumą bei dažų kietumą ant audinio.

Būtent dėl to yra organinė medvilnė, kurios visoje pasaulio rinkoje yra vos 9 proc. Ji išsiskiria tuo, jog yra auginama natūraliu vandens pagrindu, be pesticidų. Toks audinys išskirtinai dažomas švelniais akvareliniais dažais, kad pluoštas nesukietėtų. Reikėtų išskirti tai, jog tokie audiniai nepasižymi labai ryškiomis, kontrastingomis spalvomis, nes kuo intensyvesnis tonas - tuo audinys pasidaro kietesnis. Jei organinė medvilnė nuo auginimo iki apdirbimo proceso yra apdorojama natūraliais, aplinkai saugiais metodais, ji įgauna aukščiausios rūšies sertifikatą pavadinimu “GOTS”. Tokio pluošto drabužiai yra brangesni, bet šiai dienai tai yra saugiausia, ką galima rasti drabužių pramonėje. Organinės medvilnės drabužiai vasaros metu išskirtinai gerai kvėpuoja, tinka net ir pačią jautriausią odelę turintiems vaikučiams, o svarbiausia, puikiai saugo nuo saulės.

Bambuko pluoštas ir skinasi kelią į pripažinimą, būtent dėl savo savybių karštuoju metų laiku. Dėka termoreguliacinių savybių, vasaros metu bambuko pluoštas sumažina aplinkos temperatūrą 2 laipsniais bei yra atsparus UV spinduliuotei. Dėl to šio pluošto kepurės yra vienas populiariausių produktų ir mūsų parduotuvėje. Juk vasaros metu Lietuvoje gan vėjuota, ypatingai prie jūros, ir norisi apsaugoti vaikučio ausytes nuo perpūtimo, bet su trikotažine kepure kaip ir per karštą. Bambuko pluošto kepurės yra geriausias sprendimas lietuviškoms vasaroms, nes jis neleis perkaisti, bet ir apsaugos nuo saulės. Reikėtų paminėti ir tai, jog bambuko pluoštas yra išskirtinai švelnus ir malonus liesti, turi antibakterinių bei priešgrybelinių savybių, kurios įrodytos moksliškai.

Ko tikrai nerekomenduojame mažyliams - kietų, nekvėpuojančių ir neapdirbtų iki galo audinių. Labai dažnai susiduriame su tėvelių dvejonėmis “tai turi būti gražu, ar turi būti vaikui patogu”, ypatingai kai kalbame apie artėjančias šventes kaip Krikštynos. Vienareikšmiškai komfortas yra prioritetas, nes kai jaučiamės patogiai, tas ypatingas akimirkas išgyvename visiškai kitokiomis emocijomis. Juk lygiai taip pat ir vaikai. Pastebime, jog Lietuvoje galima rasti daug neopreninių suknelių, kurios savo standumu galbūt atrodo ir patraukliai, bet tai tas pats kaip apsisukti aplink save šiltnamio plėvelę - jei esate buvę šiltnamyje, puikiai žinote, jog ten kaupiasi šiluma bei drėgmė. Neoprenas yra visiškai nepralaidus orui, dėl to tėveliai nusipirkę tokią suknelę, vėliau prie tokio audinio negrįžta ir skaudžiai pasimoko per bėrimus ir iššutimą. Būna ir tokių atvejų kai tą pačią Krikštynų dieną atbėga naujos, orui pralaidžios, lengvos bei minkštos suknelės, nes apvilkus neopreną nesibaigia vaiko ašaros.

Tai kiek visko turėti naujagimio pasirodymui?

PRIMENAME, jog vilnonės kojinytės dedamos tiesiogiai ant pėdučių - po šliaužtinukais ar kelnytėmis, o ne ant jų!

Itin dažnai tėveliai susižavi vilnoniais tapukais su bumbuliukais. Supraskite, jog tokių po šliaužtinukais neuždėsite. Tokiu atveju turėtumėte rinktis rūbelius be pėdučių, bet tada kojinytes vaikutis labai dažnai nusispardys. Taip pat, nesirinkite stambiu/grubiu raštu išmegztų kojinyčių, nes: jos bus retos ir ne taip gerai šildys, bus sunku apvilkti po rūbeliais.

Vėliau, ūgtelėjus vaikučiui arba dėvint kombinezoną be pėdučių, jau puikiai tiks ir vilnoniai tapukai.

Dažniausios klaidos perkant naujagimių rūbelius

Keletą jų jau apžvelgėme: smėlinukai trumpomis rankovytėmis, reto ar grubaus mezgimo vilnonės kojinytės, nenatūralūs - nekvėpuojantys pluoštai. Šį sąrašą dar papildytume keliais itin naujagimio komfortui svarbiais niuansais. Visų pirma, nepirkite naujagimiui kelnyčių 56 cm dydžio. Naujagimio virkštelė įprastai nukrenta per 2 savaites - tai gali įvykti ir gerokai anksčiau ir vėliau. Tad jei pirksite kelnytes, jų juosmuo gali spausti bei erzinti vaikelį. Nepamirškite ir apie tokį dalyką kaip pilvo diegliukai. Rinkitės kelnytes be juosmens gumos, o jei jau pasirūpinote šliaužtinukais ilgomis rankovytėmis - tai kelnyčių ir neprireiks.

Kalbant apie šliaužtinukus, atkreipkite dėmesį į jų pėdutes. Kai kurie gamintojai siuva šliaužtinukus, kurių pėdutės taip stipriai pasiaurintos, jog ne tik kojinytė netilps, bet ir pati pėdutė! O ir vilnones kojinytes rinkitės tokias, kurios nėra įprastos suaugusiųjų kojinių formos - jos gali spausti pirštukus ir dirginti mažiuką. Idealiausias modelis naujagimiams tarp mezgėjų įvardinamas kaip ančiuko pėdutė.

Turite bendrai įvertinti drabužėlių modelius, jei galite apsilankyti parduotuvėse: apeikite keletą vietų ir pastebėsite, jog kai kurių gamintojų rūbelių formos be proto iškreiptos. Stipriai nužeminti kakliukai (vaikelio krūtinė vos ne nuoga) arba kitą kartą tiek mažai vietos vaiko kakliukui, jog jį smaugia. Rūbeliai, kurie velkasi per galvytę - LABAI DIDELIS NE. Bus ne tik sunku, bet ir nepatogu, juk naujagimis nelaiko galvytės. Dabar tikrai įmanoma rasti tiek šliaužtinukų, tiek smėlinukų bei marškinukų, kurie atsisega per visą ilgį priekyje arba šonelyje. Beje, smėlinukas ir šliaužtinukai su atsegamomis kojytėmis išvis fantastika!

Prisiūtų aplikacijų ant naujagimių rūbelių neturėtų būti, nes vidiniai siūlai, jų aštrūs galai dirgins odelę. Tad atkreipkite dėmesį, ar rūbelių viduje aplikacijos yra paslėptos po apsauginiu sluoksniu, o idealiausia, jei tai tiesiog spausdintas paveiksliukas ant paviršiaus, kuris niekam netrukdys. Taip pat, neskirkite savo investicijų naujagimių rūbeliams, kurių kraštai neapkantuoti lygia juostele. Jokių nėrinukų, raukinukų ir t. t. ant rūbelių kraštelių naujagimiams nereikia, nes jie dažnu atveju tik dar labiau uždirgina mažylio odelę.

Ir paskutinis akcentas apie kepuryčių aplikacijas. Kitą kartą atkreipkite ir į dekoracijų, pavyzdžiui, ausyčių padėtį ant didesnių vaikučių kepuryčių. Jos vos nepersivertusios į nugarinę pusę! Tad naujagimiui tokios dekoracijos ant galvos viršaus ar šoneliuose prie ausyčių trukdys patogiai ilsėtis. Venkite ir virvelinių - labai siaurų kepurių raištelių, nes jie greitai gali įsirėžti iki kraujo į odą.

Ar žinojote, jog naujagimiai gimsta su 9 kartais plonesne odele nei suaugusio žmogaus? Mes sugebame įsipjauti pirštą su popieriumi, tad įsivaizduokite kokia jautri naujagimio oda.

naujagimio kraitelis, sarasas naujagimio rubeliu lalande.lt
naujagimio kraitelis, sarasas naujagimio rubeliu lalande.lt

Jei dabar skaitote mūsų parengtą sąrašą, turbūt, galvojate, o kam 62 cm dydis?

Visų pirma, jau anksčiau minėjome, kad vaikutis gali gimti didesnis nei 56 cm dydžio. Taip pat, tai yra labai trumpalaikis dydis, tad ne tik mes, bet ir gydytojai dažnai rekomenduoja iškart pasirūpinti 62 cm dydžio rūbeliais. Įsivaizduokite ir hipotetinę situaciją: Jūsų vaikeliui dar tik porą savaičių, o Jūs jau turite lakstyti per parduotuves ir ieškoti didesnių rūbelių, nes turite tik 56 cm dydžio... Tad būtinai pasirūpinkite iškart ir didesniu dydžiu.

Kalbant apie rūbelių kiekį, tai mes tikrai pritariame gydytojams, kurie sako, kad vieno dydžio rūbelių vaikeliui reikia po 2-3 komplektus pilnai aprangai nuo galvos iki kojyčių. Mažyliui rekomenduojama kasdien rengti tik švarius rūbelius, o kur dar visokios nelaimės, kaip atpylimai, pamperso pralaidumas ir t. t. Tad, mes sakome taip:

Jūs save pažįstate geriausiai, tad jei turėsite jėgų kasdien suspėti išskalbti kelis komplektus rūbelių - tikrai visko pakaks po 2-3 vienetus. Bet, jei nenorite stresuoti, kad rūbeliai nespės išdžiūti, neturėsite jėgų - pasiruoškite 5-6 pilnus rūbelių komplektukus nuo galvytės iki kojyčių.

Baigiant temą, norėtume pabrėžti, kad visko žinoti NEĮMANOMA :) Kai būsimi tėveliai atvyksta į lalande.lt parduotuvę ir mes jiems pradedame pasakoti visus šiuos aprašytus ypatumus - jie išsigąsta, jog viso to nežinojo. Ir tai visiškai natūralu! Mes gyvename informacijos pertekliuje ir suspėti viską perskaityti, atsirinkti patikimus šaltinius, turbūt, prireiktų kelių metų iki vaikelio atėjimo į šį pasaulį. Tad visiems tėveliams linkime nestresuoti, mėgautis nėštumu ir stipriai stipriai palaikyti vienas kitą, nes vaikučiai viską jaučią :)

Su meile ir šilčiausiais linkėjimais - lalande.lt!